Tipy na výlet

Gran Canaria je velice zajímavý ostrov, zvláště díky své rozmanitosti. Střídají se zde rozlehlé kaňony s palmovými údolími nebo solnými jezery vysoko v kopcích, spousta kaktusů anebo krásné zachovalé borovicové lesy. Ty najdete přímo ve středu ostrova, na severu, kde je chladněji, je zase největší množství zeleně na celém ostrově. Gran Canaria je turisticky velmi vyhledávaná oblast, zvlášť proto, že díky horskému masivu, který jej rozděluje, jsou zde zastoupena dvě krajinná (a tím pádem i klimatická) pásma. Právě proto zde můžete vidět mnoho různorodých zajímavostí.

Roque Nublo

Nejznámějším symbolem ostrova je skála Roque Nublo. Je vysoká 1813 metrů a její název lze přeložit jako „mračné skalisko“. Tento název odpovídá jejímu vzhledu. Po výstupu na vrchol vás ovane příjemně chladivý vánek, který vás osvěží zvláště v letních měsících, kdy všude jinde na ostrově panuje velké horko. Z náhorní plošiny Roque Nublo je krásný výhled. Za podívání stojí zvláště velký kaňon ležící směrem na západ. Bývá nazýván „evropský Grand Canon“. Dále odsud můžete vidět další monumentální vrchol Roque Bentaiga, tvořený čedičem. Pokud si přivstanete a na skálu vystoupáte v brzkým ranních hodinách, můžete vidět v dáli i ostrov Tenerife, který sice leží nejblíže z ostatních ostrovů, ale přes den se ztrácí v oparu. Pokud si chcete pořídit momentku, na které budete společně s kaňonem, neměli byste mít problémy se závratí. Nejvyšším bodem ostrova je vrchol Pico de las Nieves, který výše zmíněnou skálu přesahuje o víc než sto metrů – dosahuje výšky 1949 metrů nad mořem. Přírodní výstup nečekejte – je zde umístěná vojenská základna a až na vrchol hory vede vyasfaltovaná silnice, na vrcholu můžete auto odstavit na malém parkovišti. Výhled z Pico de las Nieves je nejlepší směrem na sever, kde se dá pozorovat zajímavý přírodní úkaz, když se zde kupí oblačnost.

Písečné duny

Písečné dunyNa jihovýchodní části ostrova můžete vidět turisticky velmi oblíbenou podívanou – písečné duny, které dosahují výšky až deset metrů a stále mění tvar a pozici. Na tomto místě si můžete také užít zajímavý zážitek a nechat se povozit na velbloudech. Zaručený úspěch tato atrakce sklidí zvláště u vašich dětí.  Velmi navštěvovaný je také sopečný kráter Bandama. Ten dal celé hoře typický vzhled sopky, a proto neváhejte a půjčete si auto v půjčovně. Půjčovné není drahé a navíc tak získáte možnost projet si celé pobřeží Gran Canaria, které za projetí skutečně stojí. Navíc můžete navštívit více pláží a tak vám nehrozí, že budete celý den ležet jen na jedné z nich, kde bude hlava na hlavě. Vzhledem k tomu, že na ostrově je 32 kilometrů pláží, by to opravdu byla škoda. Pro turisty tělem i duší je tu mnoho zajímavých trekkingových tras, které vás zavedou do hor a nitra ostrova. Sportovci se vyřádí při vodních sportech, rozšířený je zde i sportovní rybolov. Pokud se chcete podívat pod mořskou hladinu, rozhodně byste si neměli nechat ujít tzv. Žlutou ponorku – v opravdové ponorce se potopíte do nitra oceánu a budete zde mít možnost pozorovat podvodní život v přímém přenosu. Jedná se o další atrakci, která nadchne zejména děti.

Maspalomas

Maspalomas je letovisko, které dominuje titulním stranám velkého množství katalogů v cestovních kancelářích. Nejzajímavější jsou na něm pískové duny, které sem byly naváty z blízkého pobřeží rovníkové Afriky a dnes platí za jednu z největších atrakcí v Maspalomas i na Gran Canaria obecně. Právě pro svou nádheru a neobvyklost bylo nutné je nakonec vyhlásit za chráněné, protože provozovatelé hotelů se snažili postavit své hotely co nejblíže této přírodní zvláštnosti a tím ukrajovali z celkové rozlohy dnes chráněného území. Ve střední části pláže se nachází jediná oficiálně povolená nudistická pláž na Gran Canaria. Na okraji chráněné zóny se nachází nejdražší hotel a směrem do vnitrozemí se rozkládá velké golfové hřiště. V Maspalomas je tradicí, že se zde každý rok koná velký karneval, který bývá inspirovaný postavičkami z dětských pohádek. V tomto roce (2009) byli hlavním tématem piráti. A protože, jak už jste se dozvěděli v kapitolce o obyvatelstvu, se místní domorodci rádi baví, i karneval je velmi vítaným zpestřením všedních dnů.

Nedaleko letoviska Maspalomas se nachází velký aquapark, takže se zde dostatečně vyžijí nejen obdivovatelé přírodních krás, ale také děti a sportovněji založení lidé. Tento aquapark je největší ze všech na celém ostrově, děti do tří let mají vstup zdarma a dospělí mohou získat slevu, buď zakoupením vstupenky přes internet (10 %) nebo vytisknutím kupónu z internetových stránek aquaparku (15 %). Aquapark se rozkládá na velké ploše, takže zde najdete spoustu různých atrakcí, včetně speciálního tobogánu Tornado, na který se stojí nejdelší fronta. Pokud jste noční živel, můžete navštívit blízké Playa del Inglés, kde to v noci opravdu žije. Velmi oblíbené jsou flamenco show, které pořádá i velká většina hotelů. Najdete zde Casa Antonio, což je podnik s rustikální kuchyní a vystoupeními s folklorními prvky. Jedná se o přestavěnou stodolu hraběcí rodiny del Castillo. Další je Belle Epoque, což je taneční kavárna pro ty, kteří mají rádi starší klasiku – Boney M, Queen a další.

Las Palmas

Las Palmas je hlavní město Gran Canaria, největší město z celých Kanárských ostrovů. Rozkládá se na chladnější severní straně ostrova. Je zde soustředěna asi polovina obyvatel celého ostrova, takže se není čemu divit, když zjistíte, že velká část města je nově vystavěná a moderní, jen část zůstala zachována v původním historickém stylu. Celé město se rozkládá kolem velkého zálivu, takže pokud se budete chtít projít po bulvárech, můžete se procházet velmi dlouho – vedou totiž kolem celého zálivu. Z historických památek stojí za zmínku především starý kostel z roku 1497, kostel Svaté Anny a malá stará pevnost Castillo de la Luz, která ale turistům není přístupná, a proto si ji můžete prohlédnout pouze zvenčí. Pro dlouhé romantické podvečerní procházky poslouží promenáda kolem celé pláže Playa de las Canteras. Las Palmas, jakožto velké město, je plné obchodů a obchůdků, takže pokud jste nákupní typ, rozhodně se zde nebudete nudit. S příchodem noci město jaksepatří ožívá, takříkajíc pulzuje nočním životem. Jedná se také o významný přístav.

Jednou z nejhezčích a historicky nejzajímavějších čtvrtí Las Palmas je Vegueta. Najdete zde krásné starobylé náměstíčko, s monumentální katedrálou. Další zajímavostí je historický dům Casa del Colón, ve kterém údajně nějakou dobu pobýval Kryštof Kolumbus, než vyrazil na objevnou plavbu k břehům Ameriky.

Teror

Teror i přes své pro Evropana poněkud děsivé jméno je velmi malebné městečko, jehož název vznikl z jazyka původních obyvatel Gran Canaria, Guančů. Znamená slovo „voda“. Není příliš vzdálené od hlavního města Las Palmas a opravdu stojí za to najít si volný den a městečko si pořádně prohlédnout. Počasí je sice poněkud horší, než třeba na slunečném jihu, je to dáno polohou městečka v horách a na severu, ale hlavní historická část kolem pěší zóny s bílými domy, které mají velmi zachovalé fasády opravdu stojí za zhlédnutí. V vyskytuje se zde mnoho typických dřevěných balkonů, které dávají městečku punc starobylosti a uchvátí nejednoho návštěvníka. Teror je také středisko náboženství na ostrově, v místním kostele stojí pečlivě hlídaná socha Madony, jejíž jedna část tváře se usmívá a druhá se tváří vážně. Náboženským střediskem není jen tak pro nic za nic – v roce 1481 se kousek od městečka zjevila pastýřům panenka Marie a od té doby je městečko poutním místem mnoha lidí, včetně turistů. V neděli dopoledne si zde můžete navíc vychutnat pravou terorskou atmosféru, protože se zde konají trhy s potravinami a uměleckými předměty. Většinou se konají kolem velké baziliky.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist