Počasí

Počasí na Kanárských ostrovech je velice příjemné a spíše mírné než teplé. Ovlivněno je především pasáty, mořskými proudy, které omývají pobřeží a tlakovou výší nad Azorskými ostrovy. Celkově můžeme říct, že počasí je zde pro Evropana mnohem příhodnější a příjemnější, než třeba na dovolené ve Středomoří. Možná i proto se teď mnohem více lidí rozhoduje pro pobyt v oblasti Kanárských ostrovů, než tomu bylo dříve. Napomáhají tomu i ceny last minute zájezdů, které jsou příhodné i pro rodiny s dětmi a lidi s normální výší příjmů.

Teplotní rozdíly jsou malé, průměrná teplota se zde pohybuje mezi 19 a 24°C. V zimě se drží spíše spodní hranice, v létě horní. I proto jsou Kanárské ostrovy last minute nazývány „Ostrovy věčného jara“ (je však třeba si uvědomit, jaký rozdíl panuje mezi jihem a severem ostrova!). Velmi dlouho se za období vhodné pro návštěvu Kanárských ostrovů považovala doba mezi listopadem a koncem dubna, kdy sezóna vrcholila. Dnes je tomu jinak. Zvláště kvůli zvýšenému zájmu o tuto oblast ze strany turistů je návštěvnost Kanárských ostrovů v podstatě celoroční. Ostrov Gran Canaria má oproti ostatním ostrovům ještě tu specifickou zvláštnost, že ho přetíná horský masiv, který ostrov rozděluje na dvě různá vegetační a klimatická pásma. Sever je celkově chladnější, v létě jsou zde maximální teplotní hodnoty 27°C, na jihu sluníčko připaluje více, v srpnu se může teplota vyšplhat až na 34°C. Celkově je ale spíše nižší a příjemná i pro turisty třeba cestovní kanceláře Airstop.cz. Co se týče dešťových přeháněk, ve vrcholném létě jsou na jihu natolik vzácné, že pravděpodobnost, že byste zrovna narazili na deštivé období v okamžiku svého pobytu na Gran Canarii, je opravdu zcela mizivá. Sluníčko hřeje nenápadně, ale ve skutečnosti je hodně prudké a během dvaceti minut na přímém slunci se můžete nepříjemně spálit – proto si s sebou nezapomeňte přibalit opalovací krém s dostatečně vysokým faktorem. Den je na ostrově poměrně dlouhý, i když slunce vychází poněkud později – kolem osmé hodiny ranní, zapadá potom ve 21 hodin.

Na jižní části ostrova je počasí možno označit za tropické. Napočítáme zde celých 50 slunečných týdnů v roce, což je velmi mnoho. A pravděpodobnost, že se vaše dovolená bude konat právě v jednom z nich, je relativně veliká. Teploty jsou zde celkově vyšší, v létě takřka bez srážek. Teprve v období od listopadu do prosince se pořádně rozprší, bývá zataženo a poměrně chladno (kolem 26°C – to je poměrně vysoká teplota, ale v případě větru zde může být přece jen chladno).

Oproti tomu na severu ostrova bývá o 5 – 10°C méně, než na jihu, takže pokud se chystáte vyrazit na velký výlet, nezapomeňte si přibalit do tašky také něco teplejšího na sebe – po překonání horského masivu se můžete dostat ze sluníčka do deště a nepříjemného větru. Většina turistů míří samozřejmě na jih, už kvůli přívětivějšímu počasí, ale pokud máte rádi nižší teploty a krásně čistou přírodu, určitě si nezapomeňte udělat výlet i na severní část ostrova, která bývá často označována za „chladič“ teplého jihu.

Zvláštností bývá tzv. Calima – jedná se o silné proudění vzduchu z Afriky, které s sebou přináší písek a může působit na turisty jako menší písečná bouře. Po odchodu Calimy zůstává na zemi červenohnědý prach, který donesl vítr.

 

Klimatická tabulka - Grand Canaria

led únor bře dub kvě čer čer srp září řij lis pro
Nejvyšší teplota, °C 21 22 22 22 23 24 25 26 26 26 24 22
Nejnižší teplota, °C 14 14 15 16 17 18 19 21 21 19 18 16
Teplota vody, °C 19 18 18 18 19 20 21 22 23 23 21 20
Délka slun. svitu 6 7 7 8 8 9 9 9 8 7 6 6
Deštivé dny 8 5 5 3 1 1 1 1 1 5 7 8
Relativní vlhkost, % 72 73 73 73 72 74 77 76 75 75 74 73

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist