Historie

Asi před pěti tisíci lety žili na ostrově Gran Canaria Guančové, národ, který dodnes zůstává zahalen v oparu tajemna. Dodnes se přesně neví, odkud přišli, nejpravděpodobnější verzí je, že se jedná o potomky berberských kmenů z nedaleké saharské Afriky. Jediná záhada je, na čem se na ostrov dopravili – nenalezla se totiž jediná loď ani náznak toho, že by kdy nějakou loď Guančové sestrojili. Další možné teorie říkají, že Guančové dorazili na ostrov až z míst dnešní Francie, nebo že se jedná o specifickou skupinu, která vznikla z kromaňonské kultury.

Typické pro guanchos bylo, že měli všichni blonďaté vlasy a světlé, modré oči, postavou byli velice statní – to je zase důkaz pro některé badatele, že se jedná o příbuzné vikingů. Asi nejméně věrohodnou, leč zajímavou teorií je ta, která říká, že Guančové jsou dávní obyvatelé bájné Atlantidy, po jejímž potopení zůstaly právě jen Kanárské ostrovy. Zvláštní ale je, že Guančové neznali kolo ani luk a šípy, což tyto veškeré teorie vyvrací – kdyby přišli odjinud, tak by si tyto vynálezy přinesli určitě s sebou. Je tak možno uvěřit ještě jedné teorii, která tvrdí, že Guančové se vyvíjeli velice izolovaně od odtržení ostrovů od afrického kontinentu až do svého objevení ve 13. století.

První zmínky o Gran Canaria máme z dob 15.století, kdy Španělé ostrov objevili a s původními obyvateli vedli nerovné boje. Guančové používali totiž jen dřevěné palice a tak se stalo, že kovovým zbraním velmi rychle podlehli. V podstatě se jednalo o podobný způsob získání území, jako o několik desetiletí později v Americe, kde stejným způsobem dobyvatelům podlehli indiánské kmeny.

Teprve v roce 1479 připadly ostrovy oficiálně Španělsku a o 13 let později se zde stavoval Kryštof Kolumbus, aby doplnil zásoby na lodi. Od té doby se staly ostrovy místem pravidelných zastávek všech lodí, které si zde doplňují stavy zásob. Pokud se zajímáte o historii, můžete si zajít v hlavním městě Gran Canaria, Las Palmas, do muzea, kde najdete celou historii dobývání ostrovů. Vstup je zdarma a veškeré vystavené exponáty jsou původní. Také se zde dozvíte, jak důstojníci a výše postavení vojáci dostávali za své zásluhy v bojích jako léno půdu a olivové háje na Gran Canarii.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist