Ceny, peníze

Jediná používaná měna na ostrově Gran Canaria je Euro – ostrov i celé souostroví spadá pod Španělsko, takže se není čemu divit. Dříve používané peso je dnes již neaktuální a nepoužívá se. Pokud nechcete na ostrově trávit čas jen ležením u hotelového bazénu, ale toužíte poznávat krajinu i ve větších vzdálenostech od hotelu, vyplatí se vám, když si s sebou vezmete embosovanou platební kartu. Dají se s ní zaplatit náklady na půjčení auta v autopůjčovně, můžete s ní zaplatit v restauraci nebo na čerpací stanici. Je to velmi pohodlné a navíc se nemusíte bát, že vám peníze vybrané z bankomatu v České republice nebudou stačit. Takto máte přístup ke svým financím 24 hodin denně, protože v letoviscích je k dispozici spousta bankomatů. Také můžete využít službu výměny peněz přímo na recepci v hotelu, nebo v jedné z mnoha směnáren, které se na ostrově nacházejí. Vždy si také připravte platný průkaz totožnosti, protože ho po vás při výměně peněz s největší pravděpodobností budou požadovat.

50 Centů - Špánělsko

Pokud byste chtěli porovnávat ceny služeb nebo výrobků, je možné začít hned u ubytování. Ubytování je služba velice různorodá, liší se nejen ostrov od ostrova, ale také hotel od hotelu. Obecně se jako nejdražší ostrov, co se ubytování týče, bere ostrov Tenerife. Půjčovny aut jsou všeobecně relativně levnou záležitostí. K autu patří samozřejmě benzín, který je ve všech španělských destinacích velmi levný, protože španělské ostrovy jsou osvobozené od spotřební daně, což s povděkem přijme vaše peněženka i kreditní karta. Cena nafty a benzínu činí asi 80 procent z ceny, která je běžná na našich čerpacích stanicích. Proto se coby dopravní prostředek doporučuje především vypůjčené auto – autobusy jsou přece jen dražší a navíc nejezdí všude, kde se potřebuje člověk dostat. Oproti autopůjčovnám jsou trajekty mezi ostrovy skutečně drahou záležitostí, cena za jízdenku se zde šplhá do astronomických výšin.


Pokud si chcete kupovat jídlo sami a nechcete se spoléhat na polo- nebo plnou penzi, poohlédněte se po supermarketech na okraji větších měst. Měly by být levnější, ceny potravin se zde dají srovnat s cenami potravin v Německu. Poslední dobou posílila česká koruna a je to znát i na vyrovnávání cen u nás a na Gran Canaria.

Pro srovnání je možné říct, že ceny potravin v centru Prahy jsou vyšší než ceny na . Samozřejmě ale záleží i na tom, na jaký obchod či restauraci při svém objevování ostrova narazíte. Velkou výhodou na ostrovech je, že je zde velmi nízká kriminalita. Je to dáno také tím, že v místech, kde byla vystavěna letoviska pro zahraniční turisty, dřív žádná zástavba nebyla a tím pádem zde nepotkáte příliš domorodců. Žebráci a bezdomovci zde nejsou. Připlouvají sem ale načerno obyvatelé z Afriky, kteří mívají na svědomí sem tam nějakou vloupačku do aut odstavených na nepříliš frekventovaných místech.

Protože auto si půjčujete a je třeba ho v pořádku vrátit, chraňte se před případným vloupáním – nenechávejte pokud možno auto stát daleko od obydlených oblastí a pokud se tomu již nedokážete vyhnout, alespoň z auta vezměte s sebou veškeré činnosti a předměty, které by případné lupiče mohly lákat. Tímto způsobem se sice neochráníte na sto procent před nepříjemnostmi, ale alespoň pravděpodobnost jejich vzniku snížíte na minimum. Nezapomeňte se v půjčovně informovat na případnou náhradu škody, abyste v případě, že se přece jen něco stane, nebyli nepříjemně překvapeni.

Přeposlat Tisknout

Další země:
vyberte zemi...
TOPlist